Młode Djembe

mlodedjembe

MŁODE DJEMBE

W 2007 roku powstał zespół bębniarski „MŁODE DJEMBE”.

Jest to grupa pasjonatów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy pasja do muzyki perkusyjnej, rytmu i mistycznej magii bębnów. Młode Djembe powstał w 2007 roku w kwietniu w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej (muzyk, perkusjonistka,animator kultury, agabum.pl).

Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów, głównie djembe, conga, darabuka, bongosy a także instrumentów perkusyjnych marakasy, quiro, cabaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, cow-bell, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański, kij deszczowy. Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew – głównie obrzędowe piosenki afrykańskie.

Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. „Dżembe”, od którego pochodzi nazwa zespołu). Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską ale również nie stroni od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku. (Armando Peraza, Alex Aqunia, Nippy Noya, Dudu Tutzi, Guema, Zaka, Salif Keita, Zakir Hussein, Trilok Gurtu, to tylko niektórzy wielcy muzycy dający nam inspiracje).

Muzycy grający w Młode Djembe mają wiele inspiracji, pomysłów, pasji i determinacji twórczej. Staramy się aranżować utwory we własny, niepowtarzalny sposób. Zespół zagrał już wiele znaczących koncertów w Polsce.Brał udział w wielu projektach muzycznych, koncertach w Lublinie i okolicach. Między innymi:

-koncert podczas dyskusji filozoficznej UMCS „Kto jest wolny…”, – koncert na rzecz ekologii „Posprzątajmy Lublin” na miasteczku akademickim UMCS, – koncert podczas konkursu promujący Lublin jako miasto wielu uczelni i najciekawsze miejsce na Studia Wyższe na pl.Litewskim w Lublinie, -koncert podczasXVIII Międzynarodowego Festiwalu Folkowego „Mikołajki Folkowe”w czasie głownego koncertu festiwalowego na scenie ACK UMCS CHATKA ŻAKA Lublin 2008,- koncerty podczas Nocy Kultury w Lublinie 2009”Noc Z Afryką” 2009r,, – koncert na konferencji Koła Naukowego Studentów Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS – „Wielokulturowość w Polsce – muzyka, zwyczaje, perspektywy”, – koncerty podczas „Dni Otwartych UMCS 2010,2012,2014,2015,2019”, – „3,2,1… Chatka Żaka” 2010, -koncert klubowy w CAX MAFE w kwietniu 2011r, – „Majówka w Zawieprzycach” 2011, -koncert otwierający wystawę Batików i Tanga-Tanga Fundacji na Rzecz pomocy Afryce „Benu” w czerwcu 2011r,- koncerty towarzyszące wystawom i happeningom lubelskim (m.in.na wystawach autorskich studentów organizowanych w Chatce Żaka przez Pracownię Plastyczna oraz Przestrzeń Działań Wizualnych),- Koncerty w Hospicjum i Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym w Lublinie w marcu 2012 r.; -Koncert charytatywny dla chorego Marcinka Klub Graffiti – Maj 2012; -Koncert na rozpoczęcie sezonu kajakowego w Jaszczowie – maj 2012r.,- Koncert na 50-lecie Chatki Żaka UMCS 2015r.;-różne koncerty dla dzieci: z autyzmem, dla młodzieży i dzieci niedosłyszącej i słabosłyszącej.,-Koncerty z cyklu „Powachluj na scenie „ w Chatce Żaka2014,2016;- Noc Uniwersytetów 2014r –plac przed pomnikiem MC.Skłodowskiej UMCS w Lublinie, -Dni Otwarte UMCS w Puławach 2015r.,-Koncert charytatywny „Dla Koby” na rzecz spalonego dachu -Lublin,- Koncert sobótkowy w Piasecznie 2015r; -Koncert na jubileuszowym biegu Solidarności 2016r., -Występ zespołu na koncercie otwierajacym trasę BEATY KOZIDRAK „BEATA EXCLUSIVE” Lublin 2017-Centrum Spotkania Kultur, -Jubileuszowy koncert z okazji Xlecia istnienia zespołu-Maj 2017r., -Koncert z okazji 100 lecia niepodlwgłości Polski „W Rytmie Wolnoiści Świata” 2018 Lublin, – Koncert podczas Spotkania Świątecznego studentów Międzynarodowych „Christmass party 2018”, -Koncert przeciwko niewolnictwu i handlowi ludźmi w Afryce „Wolni-Niewolni” 2019 Urząd Wojewódzki Lublin.

Zespół jest również współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności, którego już IX edycji odbyło się (od 2010 roku każdego listopada) w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.
W 2017 roku Grupa została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Lublin nagrodą okolicznościową z okazji 10 lecia działalności zespołu: ” Za aktywną działalność upowszechniania kultury muzycznej w naszym mieście, szczególnie za promowanie kultury gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych.”
Współpracujemy z różnymi grupami muzycznymi i artystami z polskimi a także artystami zagranicznymi, m.in. z tancerką afrykańską z Zimbabwe Nolwazi Zena Mhodi.

Naszą siedziba jest Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

MŁODE DJEMBE ma na koncie DWIE PŁYTY:
-DEMO/RYTMY 2011r.
-NA 100 2019r.