Mody I Kody

Tracklist

About Album

Życie to twórcza kontynuacja. Mody i Kody – to kontynuacja tradycji w życiu dzięki tworzeniu inspirowanej nią muzyki. Tyle w temacie, jak grać muzykę ludową, a jak nie grać i dlaczego. Słuchacze zadają inne pytanie: jak nasza muzyka powstaje? Może zbyt się skupiamy na ludowej autentyczności, a za mało na tym w jaki sposób może być inspirująca? Dlatego teraz pokażemy muzykę Orkiestry od kuchni, do czego też nawiązuje tytuł.

Mody można rozumieć dwojako – jako modne style albo skrót od słowa „mody­fikacja”, znany komputerowym graczom. Jedna gra ma wiele modów. Pojęcie modu to znak czasu. Od zawsze dla każdej ludowej piosenki szukaliśmy, na jakim modzie najfajniej się ją gra, ale dopiero teraz umiemy to nazwać.

Tytułowe kody to przede wszystkim źródłowy kod polskiej wsi oraz dwa inne osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i melodeklamacja, dziś naj­bardziej znana w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu.

Dzięki temu połączeniu udało nam się stworzyć piosenki dość proste i melodyjne, a także opisujące konkretne sytuacje czy historie, co w muzyce ludowej nie jest regułą. Większość z nich da się zagrać i zaśpiewać ze znajomymi na imprezie, do czego gorąco zachęcamy.

Od hitów ludowej estrady zawsze się odżegnywaliśmy. Cały folk powstał właści­wie w opozycji do tzw. zespołów pieśni i tańca. Ale ich kody są solidne. Wystarczy zmienić mod, żeby odkryć je na nowo. Historie się nie zmieniają. Ostatecznie chodzi o to, aby cały czas je opowiadać, w nowych kontekstach, jak kto umie i lubi. I w ten sposób – niczym Szeherezada – utrzymywać się przy życiu.

Spis utworów

Plon [4:33]
Hosadyna [4:15]
Mazureczek [3:53] mp3
Kasia [5:06]
Krakowiak II [3:11]
Maciek [4:38]
Oberek [4:50]
Żyd [3:47]
Kumłykowa śpiewanka [7:37]
Rutka [5:16] mp3
Przyśpiewki [5:55]