Jeden koncert

Tracklist

About Album

cd 2002

„Jeden koncert” to przeszłość i przyszłość Orkiestry św. Mikołaja. Od autorskiej ballady, która ochrzciła zespół w czasach, kiedy folk jako zjawisko jeszcze nie istniał i której słowa do dziś są aktualne – po piosenki otwierające nowy repertuar i nowe horyzonty, umieszczone jako pierwsze. Dobór utworów nie oddaje w pełni naszych zainteresowań muzyką łemkowską i huculską, ale są one za to ułożone są według kolejności, w jakiej faktycznie pojawiały się na koncertach Orkiestry. Ciągłość i logika rozwoju zespołu jest dla nas aktualną i twórczą wartością, którą w ten sposób chcemy się z Wami podzielić.
Większą część naszych piosenek słuchacze znają z nagrań studyjnych, zapisywanych żmudną metodą wielośladową. Daje ona większe możliwości aranżacyjne, ale eliminuje ów specyficzny koloryt i niepowtarzalność muzyki jednocześnie tworzonej i odbieranej. A przecież Orkiestra to przede wszystkim takie właśnie spotkania. Debiutancka kaseta Orkiestry św. Mikołaja, „Muzyka gór” (1992), była nagrana w prosty sposób „na żywo” i do dziś ma swoich zagorzałych zwolenników. Niech ten nasz szósty z kolei album będzie ukłonem w ich stronę.
Na płycie tej, w odróżnieniu od wcześniejszych, nie skupiamy się na żadnym pojedynczym regionie i nie wyróżniamy żadnego artystycznego zamysłu. Chcemy po prostu pokazać koncert Orkiestry – uchwycony w pół ruchu gest, stopklatkę łączącą przeszłość z przyszłością.

Spis utworów

Łado [4:21]
Baranki [3.17]
Sowa [6:24]
Oleś [5:06]
Andzia [3:40]
Jegodziny [2:31]
Z wysokiego pola [3:39]
Pieśń Sobótkowa [9:16]
Bude jarmak [4:01]
Krakowiak [3:46]
Tam w lisi [5:53]
Ballada o św. Mikołaju [5:56]