KONCERT z okazji obchodów 100 lecia wolności polski: „W RYTMIE WOLNOŚCI”20.10.2018 g.19:00
20/10/18
19:00

ACK UMCS CHATKA ŻAKA-INKUBATOR MEDIALNO
ARTYSTYCZNY WSTĘP WOLNY

WYSTĄPIĄ:
„MŁODE DJEMBE”- GOSPODARZ KONCERTU
KimberlyKiki Magaisah
NOLWAZI ZEENA MHODI
Masha & Olga
Jahiar Azim Iranii

Muzyka rytmiczna przeplatana tańcem , śpiewem, grą na instrumencie oraz poezją o wolności. Przesłanie wolnościowe z Zimbabwe, Ugandy, Gruzji, Romskie, Ukrainy, Rosji, Iran, Rytmy z Afryki, Kuby, Turcji , Azji.

Masha & Olga to duet, który tworzą siostry pochodzące z wielopokoleniowej rodziny muzycznej, w której za sprawą ich mamy muzyka rosyjskich Romów był obecna od zawsze. Ponadto obie w dzieciństwie uczęszczały do szkoły muzycznej, jednak później na kilkanaście lat ich drogi rozeszły się w różnych kierunkach. Masha poświęciła się muzyce oraz działalności na rzecz kultury romskiej. Jest obecnie wokalistką o ugruntowanej pozycji, aktywnie koncertującą od kilkunastu lat. Zagrała ponad 400 koncertów w 18 krajach, wydała kilka płyt, bierze udział w wielu projektach w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w muzyce cygańskiej oraz muzyce Europy Wschodniej, Karpat i Bałkanów. Jest m.in. liderką zespołu Čači Vorba. Olga przez lata muzyką zajmowała się jedynie hobbystycznie, aż do momentu, gdy 3 lata temu siostry postanowiły połączyć siły. Do tej pory w wyniku ich współpracy powstały warsztaty i wykłady o tematyce cygańskiej, ale także zespół wykonujący te pieśni – Purano Ćon (Stary Księżyc), oraz zespół Cavt Tanem specjalizujący się w muzyce ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej. Obecnie siostry pracują nad kolejnym wspólnym projektem, nie rezygnując jednak z koncertowania i prowadzenia warsztatów.

Na dzisiejszym koncercie siostry wykonają 3 pieśni:

1. ADANA – pieśń opisująca rzeź Ormian w 1915 roku. Upamiętnia ona 1,5 mln ofiar tego straszliwego ludobójstwa, lecz również jednoczy naród ormiański, który mimo iż przeszedł tak straszne koleje losu, nie ugiął się i odzyskał wolność.
2. DOBRYJ DEN ROMALE – pieśń autorstwa zmarłego w tym roku wybitnego rosyjskiego Roma – poety, muzyka, kompozytora i aktora – Dmitrija Buzyliowa zwanego Kreco. Kreco zagrał m. in. w słynnym filmie „Tabor wędruje do nieba”. Słowa pieśni są wołaniem do wszystkich Cyganów o to, by nie dali sobie odebrać swojej odrębności i wolności, sami zapominając o tym co tworzy, kształtuje i wyróżnia romski naród.
3. MAMULS VUMGEROT SIMGERA & SVARUNI NANA – Dwie pieśni gruzińskie, obie mówiące o potrzebie gotowości do poświęcenia się dla wolności swojej ojczyzny.
„Orły siedzą na wysokiej wieży, a wokół panują mrozy i szaleją burze – śpij teraz, abyś wyrósł na nieustraszonego wojownika, a jeśli nadejdzie czas, ruszył z Amiranim przeciw wrogom ojczyzny.”

Koncert potrwa 1 godzine. Wstęp jest wolny!
Zapraszamy!