mlodedjembe

MŁODE DJEMBE

W 2007 roku powstał zespół bębniarski „MŁODE DJEMBE”.
Jest to grupa adeptów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy pasja do muzyki perkusyjnej, rytmu i mistycznej magii bębnów. Młode Djembe powstała w 2007 roku w kwietniu w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej (muzyk, perkusjonistka, agabum.pl).
Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów, głównie djembe, conga, darabuka, bongosy a także instrumentów perkusyjnych marakasy, quiro, cabaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, cow-bell, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański. Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew – głównie obrzędowe piosenki afrykańskie.
Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. „Dżembe”, od którego pochodzi nazwa zespołu).Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską ale również nie stroni od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku. (Armando Peraza, Alex Aqunia, Nippy Noya, Dudu Tutzi, Guema, Zaka, Salif Keita, Zakir Hussein, Trilok Gurtu, to tylko niektórzy wielcy muzycy dający nam inspiracje). Muzycy grający w Młode Djembe mają wiele inspiracji, pomysłów, pasji i determinacji twórczej. Staramy się aranżować utwory we własny, twórczy sposób.
W CZERWCU 2011 ROKU MŁODE DJEMBE NAGRAŁA SWOJE PIERWSZĄ PŁYTĘ – DEMO-RYTMY 2011! Znalazły się na nim rytmiczne kompozycje we własnych aranżacjach. Rytmy tj.: Tumbao, Nanigo, Yeruba, Voo Doo czy AveYa.
Zespół zagrał już wiele znaczących koncertów w Lublinie, m.in. koncert podczas dyskusji filozoficznej UMCS „Kto jest wolny…”, koncert na rzecz ekologii „Posprzątajmy Lublin”, koncert podczas konkursu promujący Lublin jako miasto wielu uczelni, najciekawsze miejsce na Studia Wyższe, koncert podczas głównego dnia XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Folkowego „Mikołajki Folkowe” – Lublin 2008, koncerty podczas Nocy Kultury w Lublinie 2009 – „Noc Z Afryką” 2009r, koncert na konferencji Koła Naukowego Studentów Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS – „Wielokulturowość w Polsce – muzyka, zwyczaje, perspektywy”, koncerty podczas „Dni Otwartych UMCS 2010”, „3,2,1… Chatka Żaka” 2010, koncert klubowy w CAX MAFE w kwietniu 2011r, „Majówka w Zawieprzycach” 2011, koncert otwierający wystawę Batików i Tanga-Tanga Fundacji na rzecz pomocy Afryce „Benu” w czerwcu 2011r, koncerty towarzyszące wystawom i happeningom lubelskim, koncerty w Hospicjum i Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym w Lublinie w marcu 2012 roku; Koncert charytatywny dla chorego Marcinka Klub Graffiti – Maj 2012; Koncert na rozpoczęcie sezonu kajakowego w Jaszczowie – maj 2012r., koncert na 50lecie Chatki Żaka UMCS 2015r.;różne koncerty dla dzieci: z autyzmem, dla młodzieży i dzieci niedosłyszącej i słabosłyszącej. Koncerty z cyklu „Powachluj na scenie „ w Chatce Żaka2014,2016; Noc Uniwersytetów 2014r, Dni otwarte UMCS w Puławach 2015r.,Koncert charytatywny „Dla Koby” na rzecz spalonego dachu, Koncert sobótkowy w Piasecznie 2015r; na jubileuszowym biegu Solidarności 2016r.
Zespół jest również współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności, którego już VII edycji odbyło się (od 2010 roku każdego listopada) w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.
W kwietniu 2017 roku zespół będzie obchodził jubileusz istnienia-X – lecie zespołu.

Obecny skład zespołu:

AGNIESZKA KOŁCZEWSKA- Lider (od zawsze)
KATARZYNA DOBOSZ (od 2007 r.)
KATARZYNA DENIS (od 2007r.)
JAKUBDOBOSZ (od 2008 r.)
MARCIN DOROŻUK (od 2014r.)
PAWEŁ FAMIELEC (od 2014r.)
ADAM KOBUS (od 2010r.)
TOMASZ SZCZYGIEŁ(od 2009r.)

Grali z nami:

Katarzyna Andrzejewska
Jakub Banach
Ewa Dąbal
Anna Kur –Rydz
Sylwia Lipian
Katarzyna Marszałek
Magdalena Młodożeńca
Anna Witkowska
Katarzyna Woźniak
Janusz Woźniak
Jan Tuszewski